4 olyan stimuláns található a teában, amely, amikor áthalad a vér-agy gáton, képes élénkítő hatás kifejtésére. Ott van nekünk a jó öreg, bevált koffein, amely a kávéban, és számos üdítőitalban egyaránt megtalálható.
Emellett van két olyan anyag, amely a koffeinhez köthető, ezek a Teobromin, és a Teofillin.
És végül, van egy elég egyedi aminosavunk, melyet L-Theanine-nek hívnak, és amelynek szintén van néhány nagyon érdekes hatása az agyra.
A tea és kávé különböző „bizsergést” képez
Egyik nap egy barátunkkal beszélgettünk a tea, és a kávé pszichoaktív hatásairól. Mind a két ital tartalmaz stimuláns elemként koffeint, és mind a kettő élénkítő hatást gyakorol az agyra, ám – és ebben tökéletesen egyetértettünk – ezeknek a hatásoknak a természete egészen más.
A barátunk egy érdekes hasonlatot használt:
”A hatás, melyet a tea gyakorol ránk, olyan, mint egy szelíd ösztönzés. Olyasmi, amilyet Teréz Anyától elképzelhetünk. A kávé pedig olyan, mintha fenékbe rúgna minket egy katonatiszt”.
A beszélgetésünk után utánajártunk a tea tulajdonságainak, és hogy milyen hatással van az agyunkra. Ne érts félre, nagyon szeretjük a kávét, és természetesen elhisszük, hogy nagyon egészséges. Sőt, ez a kedvenc egészségkoktélunk.
Ugyanakkor, a kávénak van egy hátránya. Amikor megisszuk, gyorsan ad egy jó, és erős energialöketet, de van, akit ez néha egy kicsit túlságosan is felpörget, és ebben a „felpörgött” érzésben gyakran túlságosan is elvándorolnak a gondolataink. 😀
A kávénak ez a túlzottan élénkítő hatása arra késztet, hogy rengeteg időt pazaroljunk olyan teljesen felesleges dolgokra, mint amilyen az email-ek gyakori ellenőrzése, a Facebookon való lógás, érdektelen sztorik olvasása, stb…
A teában viszont kevesebb stimuláns van, mint a kávéban, ám szóba jön három olyan stimuláns is, melyek valamiféle szinergikus hatással vannak ránk.
Összefoglalva: A kávé nagyobb löketet ad, és erőteljesebb stimuláló hatással van ránk, mint a tea. Akár még olyan erőteljes is lehet, hogy kihasson a termelőképességedre. 😛
Koffein – A világ leggyakrabban használt pszichoaktív anyaga
Ez úgy hangzik, mintha rossz dolog lenne, pedig nem feltétlenül az. A kávé amellett, hogy a legnagyobb koffeinforrás, a legnagyobb antioxidáns forrás is a nyugati étrendben, és a fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár.
A második leghatalmasabb, világszerte előforduló koffeinforrás a tea, amely valamennyivel moderáltabb koffeintartalommal bír, ez természetesen a tea fajtájától is függ. A koffein stimulációkat okoz a központi idegrendszerben, ez megnöveli az éberséget, és csökkenti az álmosság-érzetet.
A koffeinnek több ismert mechanizmusa van. Az elsődlegesnek azt gondolják, hogy blokkol egy neurotranszmitter gátlót, melyet adenozinnak hívnak, az agyban található, és mint stimuláns, a szervezetedre egy hirtelen hatást fejt ki.
Az adenozinokról azt mondják, hogy ahogy nap közben egyre nő a számuk az agyban, kialakítanak egy bizonyos „alvás kényszert”. Minél több az adenozin, annál nagyobb kísértést érez az ember, hogy elaludjon. A koffein megfordítja ezt a hatást.
A fő különbség a tea, és a kávé között koffein szempontjából, hogy a teában sokkal kevesebb van belőle. Míg egy erős csésze kávé 100, 200, vagy akár 300 mg koffeint is tartalmazhat, egy csésze tea mindössze 20-60 mg-ot.
Összefoglalva: A koffein blokkolja az adenozint az agyban, egy neurotranszmitter gátlót, amely álmosságot idéz elő. A teának sokkal kisebb a koffeintartalma a kávénál, ezért kevésbé intenzív az élénkítő hatása.
A Teofillin, és a Teobromin
A teofillin, és a teobromin egyaránt a koffeinhez tartozó anyagok, és a szerves anyagú Xantin csoportba tartoznak. Mind a kettő több pszichoaktív hatást gyakorol a testre. A teofillin ellazítja a légutak simaizmait, ezzel könnyebbé téve a légzést, ugyanakkor stimulálja a szívösszehúzódások erejét, és sebességét is.
A Teobromin is stimulálja a szívet, ám enyhe vízhajtó hatása is van, és segíti a test véráramlását, ami vérnyomáscsökkentéshez vezet. A kakaóbabok szintén kitűnő forrásai mindkettő anyagnak.
Ezek az anyagok csak nagyon kis mennyiségben fordulnak elő egy csésze teában, szóval a nettó hatása a testre szinte alig észrevehető. A általunk fogyasztott koffein egy része teofillinné, és teobrominné metabolizálódik, tehát minden alkalommal, amikor koffeint juttatsz a szervezetedbe, közvetlenül növeled ennek a két koffein metabolitnak a szintjét.
Összefoglalva: A Teofillin, és a Teobromin szerves anyagok, melyek a koffeinnel kapcsolatosak, és kis mennyiségben megtalálhatók a teában. Több módon stimulálják a szervezetet.
L-Theanine – Egy pszichoaktív aminosav egyedi tulajdonságokkal
Az utolsó anyag messze a legérdekesebb a négy közül. Ez egy különleges típusú aminosav, amelyet L-theanine-nek hívnak. Ez főleg a teanövényekben (Camellia sinensis) található, és képes átmenni a vér-agy gáton.
Az emberi szervezetben az L-theanine megnöveli az agyban az Alfa-hullámokat, amelyek elősegítik az éber pihenést. Talán ez az oka a kávé hatásától eltérő, lágyabb éberségnek, melyet a tea generál.
A L-Theanine hatással lehet az olyan agyban lévő neurotranszmitterekre, mint amilyen a Dopamin, és a GABA. Néhány kísérlet kimutatta, hogy a L-Theanine – különösen, ha koffeinnel társul – segít jobban figyelni, és javítja az agyi funkciókat.
Összefoglalva: A tea tartalmaz egy aminosavat, amelyet L-theanine-nek hívnak, és amely növeli az Alfa-hullámokat az agyban. Az L-theanine koffeinnel kombinálva, javíthatja az agyi funkciókat.
Útravalóul
A tea egy tökéletes alternatíva lehet azok számára, akik érzékenyek a kávéban lévő magas koffeintartalomra. Az L-theanine-nek köszönhetően hatással van az agyban található Alfa-hullámokra, így azok számára is optimálisabb választás lehet azoknak, akiknek hosszabb ideig kell koncentrálniuk valamire.
Mi itt a szerkesztőségben kiválóan érezzük magunkat egy bögre tea elfogyasztása után (ami legtöbbször zöld tea). Kipihentnek, és koncentráltnak érezheti tőle magát az ember, és nem az a már túlzottan is vibráló érzés, amit a kávé ad.
Igaz az is, hogy nem feltétlenül érezzük azt az erős, motiváló hatást sem, ami úgy feldob egy jó erős kávé elfogyasztása után. Összesítve, úgy véljük, hogy a teának, és a kávénak is megvan a maga előnye (na meg persze a hátránya is). A tea néz ki a legjobb választásnak, amikor a számítógépen dolgozunk, vagy tanulunk, a kávé pedig jobban illik a fizikai mozgást igénylő feladatokhoz, mint amilyen például a kondizás is.
Szóljon hozzá