Koffein megvonási tünetek szóba kerülése eleve tételezi azt, hogy létezik függőség a kávé (vagy más) koffein tartalmának tekintetében.
Három – egymást követő napból álló rendszeres kávézással eltöltött időszak után – a negyedik napon és kávéivás nélkül már felfedezhető a függőség elemi jelenléte. A koffein megvonási tünetek tetten érhetők.
Nem véletlen, hogy kábítószer-elvonó kúrán lévőknél bizonyos kezelési fázisban a kávé koffeinje képes ‘beugrani’ a kiiktatandó kokain szerepébe. Persze kellő orvosi időzítéssel és fokozatban, és csak megfelelő mértékben.
Vannak jó és rossz függőségek.
A kávézásra és vele a koffein függőségre eddig senki nem panaszkodott. Maximum akkor, ha elfogyott a daráltkávé és kell menni valakinek érte a boltba.
Kellemes a kávé kívánása és gyors gyógyír az álmos reggelre, a kiadós ebéd utáni alhasi vérbőség hatásainak tompítására vagy a koraesti fáradtság enyhítésére.
Szervezetünk képes hamar hozzászokni az álmosság-akadályozó hatóanyagok jótékony hatásához. Egy kávé után úgy érezzük, megnőtt a szellemi kapacitásunk, vagy az összpontostási képességünk.
A koffein egy stimuláns és emiatt vegykonyhánk képes kémiailag függővé válni a hatásától.
Most essen szó arról, hogy mi a koffein megvonási tünetek megjelenési variációi. Rengeteg emberi tapasztalat eredményeként az alábbiak adnak kitekintést.
Mit okozhat a szervezetben a koffeinhiány?
Koffein megvonási tünetek az utolsó csésze kávé után nagyjából ½ nap elteltével jöhetnek elő. Nem mindenkinél, nem mindegyik fajta és nem egyforma erővel. Lehet valaki olyan mokány, hogy nem is tudja a koffein-hiány megbillenteni.
Első látásra mivel jobb tőle hangulatunk, a koffein hiányától jó hangulatunk hiátusa mások által is érzékelhető lesz.
Apró fejfájás, enyhe szédülés köszönhet be. A hányinger, felkavarodott gyomortartalom sem ismeretlen. Durvább esetben hangulatvesztés, sőt letargia is felléphet. Szocializációs képesség csökkenése, ingerlékenység is velejárója.
Nem ritka az aluszékonyság, de vele ellentétesen az álmatlanság tünete sem (persze nem egyazon személynél).
Mellé párosulhat a koncentrációvesztés is. A szervezet működésének rendellenes voltára utal a fellépő székrekedés. A koffein hiánya szívritmus rendellenességet is kiválthat. A testi mozgatóizmok könnyebben befeszülnek, merevednek.
Idegesség, nyugtalanság és illúzióvesztés is lehet a koffeinhiány velejárója.
Hogyan küzdjük le a jelenséget?
Látszólagos okosság, hogy akkor igyunk ismét kávét. Ezzel akkor segítünk a dolgon, ha valamilyen kényszerű kihagyás uán (orvosi műtétet követően, stb.) ismét megengedett a kávézási szokás folytatása.
Van olyan helyzet, hogy a kávézással bármilyen okból végleg le kell álni. Ilyenkor a hirtelen, élettanilag drasztikus megállás a folyamat negatív jelenségeit még inkább fokozni hajlamos, semhogy tompítaná azokat. Javasolt a békés kivonulás technikája, amikor napi rendszerességgel egyre kevesebbet – de amúgy szerfelett – kávézgatunk.
Fokozatos csökkentéssel lehet kivezetni a koffeint a szervezetből és vele teljesen leállni. A tiszta eset két hónap eltelte.
Nem kívánjuk senkinek és személy szerint az emberre kirótt egyik fajta büntetésnek tekintjük. Éljen a kávé, amíg lehet.
Szóljon hozzá