Lee Child „Inkább a halál” könyvbemutató kapcsán nem új, hogy az író már előző könyvénél Andrew fivérével együtt szerzőpárossá szövetkezett.
Andrew Child korábbról maga is a regényírásnak hódolt.
Lee Child vele közös műve az ŐRSZEM és most az INKÁBB A HALÁL.
A kéttucatnyi Jack Reacher főszereplős krimi egyharmada már ismertetésre került. Azon legfrissebb darabok, amelyek hét évnél nem korábban jelentek meg (Múlt idő, Esti iskola, stb.).
Voltak jobban és még jobban sikerült ötletek, amik regénnyé híztak. Az „Inkább a halál” nagyon gyors ritmusú lett és egy este alatt kiolvastatja magát, oldalszámban karcsúbb a szokásosnál. Itt is bele van szőve ’női motivációs szál’, konkrétan egy segítségre szoruló hölgy aki testvére után kutat.
Szerencsére időközben tompult egy dolog. A Jack Reacher által fejben lejátszott örökös valószínűség számítás kényszere. A szorongatott Reacher által előre koreografált mozdulatsorok latolgatása lerövidült, sokkal tömörebb lett. Mert igencsak szorongatja őt a felszaporodott mennyiségű bunyó.
Mára a péklapát kezű főhős elég kíméletlenül intézi ügyeit.
A korábbi időkhöz képest sokkal agresszívabban. Az írópáros biztosan mérlegelt, mielőtt ilyen irányba mozdította el a cselekményeket. Jack Reacher akit egy menetben nem tud legyőzni, a történet későbbi pontján újra nekifut annak szó szerint és intézi (el). Nem ártalmatlanítja, hanem kicsinálja.
A SZTORIT egy öltözet ruhában csinálja végig, továbbra sem szakít a mosógép használat averziójával.
Míg egy előző (Sohanapján) könyvben egy városka két durva banda szorításában vergődik, az INKÁBB A HALÁL egyetlen bűnöző által uralt kisvárossal ismertet meg. Nagyon sok gyanúsnak ítélt ember végzi a kórház proszektúráján, lévén a gengszterfőnök felettébb paranoiás.
A mexikói határra épült település ’ura’ zavarmentesen csempészett fegyvereket és fabrikált évtizedek óta illegális robbantó szerkezeteket. Neki befellegzett, mert a bűnöző pechére felbukkan Jack Reacher és mindettől – beleértve a bűnözőt és komplett bandáját – megszabadítja a lakosokat.
Lee Child „Inkább a halál” könyve nem rózsaszín lányregény.
Ropognak a fegyverek, és ha csendben vannak akkor is csak azért, hogy ütések puffanjanak vagy csontok reccsenjenek. Az erőszak nem csak tárgya a könyvnek, hanem eszköz a verekedések módszeres bemutatására. A bunyók az írói világban többször válnak kínzássá és okoznak szenvedést.
Erre a hullámvasútra felszállva garantált a szédülés.
A nemzetközi – jellemzően közel-keleti országból – származó terroristák egymás ellen is küzdenek. Nem a paradicsomba jutás dicsőségéért, hanem bosszúvágyból, korábbi sérelmek megtorlásaként. Tevékenységüket áthelyezték az USA terültére, így a békés lakosság egyre nagyobb veszélyeknek van kitéve. Azonban érkezik Jack Reacher és győz… súlyos robbantásoktól menti meg az amerikaiakat.
Megváltozott a Jack Reacher jelképezte világ.
A történetek egyre inkább makett szerű helyszíneken játszódnak. Katonai rendész múltja annyira már nem vezérli Jack Reachert, igazságba vetett hite helyett az őt mozgató motiváció a regényben inkább az önbíráskodás. Az írópáros kevés illúziót hagy, és nő a nosztalgia az elfogyó veteránok meg a dicső múlt iránt. Az író(k) felett bár múlik az idő, de egy regénybeli Jack Reachernek nem kellene velük öregedni.
Új könyve külföldön megjelent, magyarul még várat magára. Gieler Gyöngyinek lesz fordítani valója.
Szóljon hozzá