David Baldacci Napvilág krimije az író fantáziadús kedvéből kifolyólag nyomozók randevúja. Két regénysorozat főhőse fut össze véletlenül (még hogy véletlenül…) a nyomozati szálakat követve.
Az egyik a katonai nyomozó férfi John Puller, aki már Baldacci négy könyvében főszerepelt. A sorban a magyarul megjelent legfrissebb a Senki földje, három éve került terítékre itt. Igaz lett az ott leírt jóslat, ez az ötödik kötet már nem egy Puller családját érintő nyomozás, hanem egy külső szál. Főhősként 2011 óta létezik könyvek lapjain, magyar fordításban négy évre rá indult útjára hazánkban. Szakasztott mása Jack Reachernek, Lee Child elhíresült veterán katonai nyomozójának az alteregója.
A másik – krimik lévén nem túlzásként – vérvonal a női nyomozó: Atlee Pine egy tűzről pattant FBI ügynök, aki 2018-ban elevenedett meg Baldacci képzeletében és csak bő tíz évre rá jutott el hazánkba magyarul.
John Puller maffiás ügyekből kifolyólag, míg Atlee Pine rég elrabolt ikertestvére után kutatva jut el ugyanazon bűnöző körhöz, ahol kérdéseikre a választ remélik.
David Baldacci Napvilág krimijében viszont golyók várnak rájuk.
Az író ilyen előszeretettel még nem aprította szereplőit. Szerencsére a golyók az életüket nem oltják ki, de pechére másoknak ebbe többen belehalnak. Célt tévesztett golyó is a tölténygyárak nyeresége.
A történet magával ragad, az első lapokon a bevezető néhány mondat után a sodró történetnek a kellős közepében vagyunk. Szerelemféltés (értsd bosszúvágy) , tiltott kereskedés (értsd drogüzérség), tekintélyes emberek gyengéinek kihasználása (értsd zsarolás) és vágy a többre (értsd sóvárság pénzre és hatalomra). Ezek szövik át a fordulatos történetet, eközben egy lánytestvér elvesztése miatti örök őrlődés és fájó hiányérzet, valamint bántalmazás (megveretés, emberrablás, stb.) tarkítja mindezt.
Annyi filmben és könyvben szoktatnak minket hozzá,
alig éri el a morális ingerküszöböt. Nemhogy nem tiltakozik a jóérzés, még csak nem is berzenkedik. Pedig van itt minden: halálos fecskendő, női kacsó ronccsá lövése, kiskorú lány megrontása, dezertőr (helyesebben dezertőz) orosz hírszerző nő, nemi eltévelyedés, kokózás. Baldacci elemében van.
Bölcs módon a regény végén a szórakoztatás csapját nem zárja el (leírt poéngyilkosság most sem lesz). Az egyik nyomozati szál fényes sikerrel zárul, de az USA-ban játszódva a rossz persze nem nyeri el méltó büntetését. Maximum vádalkut köt, összkomfortos cellában eszik rövid ideig börtönkosztot.
Félelmetes ami így is napvilágra kerül David Baldacci művében.
A lánytestvér hiányérzete csak tovább hajszolja Atlee ügynököt. Bár a megtalálásához újabb értékes információkhoz jutott, de nem eleget a felleléséhez. Gondolt egyet Baldacci; jó lesz még egy regény folytatás anyagának. Így is lett, már kész is van. Várjuk és aki angolul türelmetlen, elébe is szaladhat.
A kiadó dicséretére a Baldacci által megírt fenti kettős regényciklus kompletten olvasható magyarul. Ezekből az egyik, az Atlee Pine sorozat:
Ha a világ amit David Baldacci megidéz, a ’The Land of the Free and the Home of the Brave’ része, akkor jó hogy tőle az európai kontinenst egy óceán választja el.
Szóljon hozzá