A nyerskávé árak csúcson járnak az ICO nemzetközi kávészervezet kimutatása szerint. Tízéves csúcsra jutottak ez év februárjára, majd az elmúlt hónapban 17 egymást követő hónapnyi növekedés után mutat csak némi minimális csökkenést a 2022. márciusi összesített mutatók alapján.
Korábban általánosságban – legalábbis az előző 4 évben bizonyosan – a kávétermesztőkre nehéz idők jártak. Nem egyformán nehéz mindenkinek mindenhol. Több kontinensen sokféle kávéterményt értékesítenek az ültetvényes termesztők nagy számban és a kistermelők óriási létszámban. Ezért fontos a földrajzi eloszlást tekintetében a statisztikai számok mögé nézni.
Meglódultak a kávéárak és ennek számos oka van.
Az időjárási viszontagságok és a szállítmányozási nehézségek összefogtak az élvezeti cikként számon tartott kávé forgalmazása ellen.
Az elfagyott és utána szárazsággal vert brazil tenyészidőszak gyenge terméseredményeinek dacára Latin-Amerika jól teljesít. Dél-Amerika gyengébb eredményeit Közép-Amerika kompenzálta. Elsősorban Mexikó. Emellett Ázsiában is jó volt a kávétermés. A világ összesített kávéterményét (amit 60 kilós zsákolt nyerskávé formájában tartanak nyilván)
2021-re közel 170 millió zsákra becsülték. Ezzel szemben a világ tényleges kávéigényét közel 168 millió zsáknyira taksálják.
Fura összefüggés, hogy a kínálat meghaladja a keresletet és mégis a kávéárak emelkedő tendenciát mutatnak.
A nyerskávé tőzsdecikk, sok egyéb tényező hat rá.
Most csak sablonosan a járványhelyzet és az üvegházhatás káros következményei kerülnek említésre a termesztők életét nehezítve.
Utolsó alkalommal magas nyerskávé árak 2011 októberében voltak, amikor (font súlymértékben kifejezve, mivel a tanulmány USA-beli) a kávé ár fontonként 2.13 US$ volt. Majd tendenciózus csökkenésbe fordult és a mai ára is csak az 1.94 US$ szintet ér el. Ami így is 10 év távlatában szinte a legmagasabb érték. Meg nem dönti a tízéves csúcsot, de halad afelé.
A földrajzi kínálat egy dolog, a szerkezete egy másik.
A presztízses arabica fajtát a brazilok ontják a világra, a robusta fajta legnagyobb exportőre Ázsia (Vietnám). A specialty kávéfajták gondos kezek nyomán jóval drágábban de kisebb mennyiségben jutnak ki a kávépiacra. Ha figyelembe vesszük az arabica veszélyeztetettségét, akkor az utóbbi két másik térnyerése várható.
Személy szerint a kesernyésebb, markánsabb, nagyobb koffeintartalmú robusta előretörése a világ összfogyasztásában a savanykásabb arabica rovására nem lenne nagy szívfájdalom.
Forrás és kép: www.ico.org
Szóljon hozzá