A kávéivás kellemes rutin és nem függőség – állapítja meg a Coffee and Health intézet kávézással és a koffeinnel foglalkozó szakterülete.
Felméréseik szerint az európaiak kétharmada reggelente csak kóvályog egy napindító kávé nélkül.
Az EFSA (European Food Safety Authority) európai élelmiszer biztonsági hatóság azt erősíti meg, hogy 75 mg koffein egyszeri bevitele emeli ez éberség szintjét és segít a koncentrálóképességnek.
Egy eszpresszóban tipikusan 100 mg koffein van.
Hogyan fejti ki a kávéban a koffein a mindenki által vágyott hatást?
Az agyban a fáradságérzetet az adenozin depresszáns váltja ki, amire az agy úgy reagál, hogy pihenési vágyat kelt az emberben. Ennek az adenozin vegyületnek a szerkezete nagymértékű hasonlóságot mutat a koffein szerkezetével. Amikor a véráram szállította koffein az agyban az adenozin receptort akadályozza az adenozin kapcsolódásban, akkor szerencsés helyzet alakul ki. Elfoglalta az adenozin receptorban az adenozin helyét és ameddig ez a hatás érvényre jut, maradéktalan az éberség és koncentrálóképesség.
Az agy nem kapja a pihenésre ösztönző kémiai üzenetet, mert a koffein az üzenet megérkezését blokkolta.
Amikor a koffein már nem fogja le az üzenetet, akkor az adenozin beépülhet és serkenheti az agy általi biztatást a pihenési üzemmódra váltáshoz. Szervezetünkben így a tényleges fáradságérzet megjelenhet és keresni kezdjük ennek az enyhítését. Lehet, hogy iszunk egy újabb kávét, amivel újra hamis illúziót keltünk agyunkban. Közben testünk már egyre inkább vágyik a pihenésre, amit a kávézás hatásának múltával – a lassú koffein kiürülést követően – azután hatványozottan igénylünk.
A kávéivás kellemes rutin és nem függőség, fiziológiai hatásai mellett a társasági élet stimulusa
A kávéfüggőség érzete az emberben – meg hogy nem tud létezni kávé nélkül – csak pszichés tényező. Függőség a koffein rendszeres bevitelével ettől nem alakul ki. Az viszont tény, hogy ha rendszeres fogyasztása hirtelen abbamarad, hiánytünetei lehetnek. Fejfájás, kisebb koncentráló képesség, álmosság jelentkezhet, ezt túladagolás helyett csak fokozatos koffein szint emeléssel szabad megszüntetni. Hasonlóképpen a kényszerből (pl. kórházi kezelés bekövetkezte miatt) leállítandó kávéfogyasztás ‘kivezetése’ is apró dózis csökkentések útján ésszerű.
A koffein jó hatással van az autózásra a hosszú és monoton országúti közlekedésben, vagy az éjszakai vezetés alatt. Városi közlekedésben az amúgy is felfokozott figyelem közepette nem sok pozitív hatása van, kedves autóstársaink miatt inkább csak a stressz és feszült idegállapot felerősítője.
Mivel rövid idő alatt fejti ki ‘jótékony’ hatását, ezért a váltott műszakban dolgozóknak is sokat segít.
Van aki délután is megiszik egy-két kávét és jól tud aludni, ettől mások képtelenné válnak elaludni is.
Ez nagyban függ a szervezet életkorától – a fiatalabb hamarabb feldolgozza a koffeint –, az emésztés sebességétől és attól is, hogy valaki rendszeres kávézó-e. Kávéivásra régebben ráállt szervezetet egy kávéivás hirtelen nem stimulál annyira, mint egy nem szokásosan kávézót egy eszpresszó megivása.
A reggeli ‘belövés’ mellett a kávézási rutin nem több, mint az aroma és ízvilág kellemes csábítása, főleg ha valakivel együtt van lehetőségünk kiélvezni.
Terefere, élcelődés és nevetgélés egy jó kávé fölött időtöltésnek verhetetlen.
Minket a koffein feldob, közben dolga végezetlenül az adenozin meg csak bosszankodjon nyugodtan.
Szóljon hozzá