Számtalan olyan mindennapi szokás létezik, ami képes elszínezni a fogainkat. A nem megfelelő szájhigiénia, a rendszeres fogorvosi látogatások kihagyása, de még a kor, valamint a különböző betegségek is negatív hatással lehetnek a mosolyunk szépségére. És akkor még nem is beszéltünk a fehér fogak nagy ellenségeiről, egyes ételekről és italokról.
A kávé például olyasvalami, amiről az emberek nagy része egyszerűen képtelen lenne lemondani. A reggeli rutinjuk szerves részét képezi, de az irodai csevegések aláfestője is, sőt: van, aki fel sem tud ébredni nélküle a nap elején. Ez a különleges ital azonban nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a fogak elveszítsék egykori fehérségüket. A következőkben kitérünk arra, hogy hogyan színezi el a fogainkat és hogy mit tehetünk a folyamat ellen.
Mi történik a fogainkkal, ha kávézunk?
Ha valaki öntötte már le valamelyik ruhadarabját vagy otthona egyik szőnyegét kávéval, akkor jól tudja, mennyire nehéz kiszedni az így keletkező foltot. Sajnos valami ilyesmi a helyzet a fogainkkal is, a rossz hír pedig az, hogy ez a folyamat még a legnagyobb odafigyelés mellett is beindul. Azaz: mindegy, hogy milyen alaposan mosunk fogat, fogselymezünk és öblögetünk, a kávé akkor is képes kifejteni sárgító hatását.
Ez azért van így, mert a fogzománc mikroszkópikus résein át az elfogyasztott ételek és italok színanyagai be tudnak jutni a zománc belsejébe, ahol sárgás elszíneződést váltanak ki. Ez a folyamat pedig csak felgyorsul, ha nem tisztítjuk a fogakat kellő körültekintéssel.
6 módszer, hogy kávézás mellett is fehérek maradjanak a fogaink
Sokan azt gondolhatják, hogy a fehér fogakat nem lehet másként elérni, csak és kizárólag fogfehérítéssel. Tény, hogy ez a leginkább megbízható módszer, ami képes visszaállítani a fogak eredeti állapotát – vagy akár még fehérebbé alakítani azokat. Előnye, hogy az eredmény garantált és hogy megbízható közegben újulhat meg a fogsorunk. Sokan azonban nem tehetik meg, hogy elvégeztessenek egy ilyen beavatkozást, ezért az alábbi tippekkel árnyaljuk egy kicsit a képet.
Rendszeres fogorvosi látogatás
Amikor elmegyünk a rendszeres – éves vagy inkább féléves – fogorvosi vizsgálatunkra, a szakember minden alkalommal alaposan megtisztítja a fogaink felületét. Egy biztos: mi, az otthoni lehetőségeinkkel, nem tudjuk ennyire tisztára varázsolni a fogakat. Ezen felül a fogkőtől is megszabadítja a fogainkat és lepolírozza azokat, így ellenállóbbá és erősebbé is válnak.
Öblítés
Sokakkal előfordulhat, hogy útközben az autóban, sétálva vagy reggel a metrón fogyasztják el a kávéjukat. Ezután valószínűleg nincs lehetőségük fogat mosni, ám ilyenkor sem kell lemondani a szájhigiéniáról. Azzal is sokat tehetünk a fogaink elszíneződése ellen, hogy miután megittuk az italt, egyszerűen vízzel átöblítjük a szájüreget, így eltávolítva a kávé maradékait.
Szívószál
Sokan a szívószállal való kávézásra esküsznek. Gondoljunk csak bele: ha ezen keresztül juttatjuk be a kávét, annak kevesebb esélye lesz arra, hogy a fogaink felszínéhez jusson. Szakemberek nem erősítették meg ennek hatásosságát, mindenesetre egy próbát megér, hiszen az elgondolás logikus.
Olajhúzás vagy olajrágás
Ez a módszer egy ayurvédikus tradíción alapul, és a lényege hogy valamilyen olaj – például kókuszolaj – segítségével tisztítjuk meg a fogak felületét és gyakorlatilag az egész szájüreget. Ezzel az eljárással rengeteg baktériumot távolíthatunk el a szánkból, ami egyébként különböző gondokat okozhatna.
Nem kell mást tennünk, mint egy kiskanálnyi olajat 5 – vagy akár 10-15 – percig mozgatnunk a szánkban úgy, hogy elérjen valamennyi fogfelszínt, a nyelvet, az ínyt, a szájpadlást; vagyis minden pontot a szájüregünkben. Ezután pedig nagyon fontos, hogy köpjük ki a használt olajat, hiszen tele van baktériumokkal! Semmiképp se nyeljük le!
Szájápoló eszközök
Nem mindegy, hogy hogyan törődünk a szájhigiéniánkkal nap mint nap. Ha szeretnénk fehér fogakat, akkor érdemes elektromos fogkefére váltani, ez ugyanis sokkal hatásosabb a már meglévő foltok ellen, hiszen eredményesebben polírozza a fogak felületét. Ha ilyet használunk, akkor is cseréljük le három-négyhavonta a fejet! Emellett jó barátaink lehetnek a különböző fehérítő fogkrémek – ezek közül mindenki más márkára esküszik, találjuk meg a számunkra leginkább megfelelőt.
Étkezési szokások
Senki ne ijedjen meg, nem azt akarjuk tanácsolni, hogy bárki szokjon le a kávézásról. Inkább azt mondjuk, hogy fogyasszunk olyan élelmiszereket, amelyek segítenek tisztán és egészségesen tartani a fogsort! Tipikusan ilyenek a különböző friss zöldségek és gyümölcsök, amelyek roppanósságukkal és víztartalmukkal képesek átmosni a fogakat és fogközöket, eltávolítva az elszíneződést okozó részecskéket.
A fenti tanácsokat betartva sokat tehetünk azért, hogy a fogaink fehérebbnek látszódjanak, egészségesebbek és erősebbek maradjanak hosszú távon. Ugyanakkor mindenki számára elérkezhet az a pont, hogy ezek a megoldások már nem működnek, és inkább a profi fogfehérítéshez fordulnak.
Szóljon hozzá