A bor egy nagyon összetett anyag. Kinyithatsz egy üveggel palackkal most, és teljesen jó íze lesz. De ha kinyitod ugyanezt a üveg palack bort évekkel később a benne levő bor ekkorra már valami teljesen mássá válik. A korábban édes íz kicsit kisimul és sokkal kiegyensúlyozottabb, érettebb lesz az átfogó íze.
Miért is jó a bort érlelni?
Hát, amint az előbb említve volt, a bor összetevői általában idővel megérnek és egy harmonikus egyensúly jön létre a bor ízében. A borban található csersavak keserű ízt kölcsönöznek az italnak és enyhén összehúzó hatásuk van. Idővel a csersavak segítenek érlelni a bort. Ahogy érlelődik, a csersavak kicsapódnak a borból, és az eredmény egy simább és érettebb íz. Emellett az érlelési folyamat során a savak veszítenek kicsit a ˝harapásukból˝, és így jobban lehet érezni a gyümölcsös ízeket. Ahogy az összetevők érlelődnek egyre összetettebb lesz az íz. A több évnyi rendes érlelés végeredménye egy összetett és kiegyensúlyozott bor.
Melyik borokat érdemes érlelni?
Vannak bizonyos javaslatok arra vonatkozóan, hogy melyek azok a borok, amelyeket érdemes és melyeket nem érdemes érlelni. Ezek tényleg csak javaslatok, nem kemény és szigorú szabályok. A kaliforniai borok többségét azonnali fogyasztásra szánták, ezeket nem érdemes érlelni. A fehér borok többségét sem, mivel sokkal alacsonyabb a csersav szintjük mint a vörös boroknak.
Ezek a csersavak, amelyek nagy számban vannak jelen a vörös borban, teszik lehetővé, hogy valóban jól lehessen érlelni. Van egy pár kivétel ez alól. Vannak olyan fehér borok, amelyek íze javul egy pár év elteltével. A 800 forint alatti borok többségét nem kell érlelni. A francia borok többségét azonban arra szánták, hogy fogyasztás előtt még több évig érleljék. Viszont minden szabálynak megvan a kivétele. Menj be egy italboltba, és kérdezd meg, hogy melyik borokat ajánlanák ők az érlelésre. Emellett itt tudnak ajánlani egyéb jó borokat, és meg tudják mondani, hogy mennyi ideig érdemes őket érlelni.
Hogyan kell érlelni a bort?
Az érlelési folyamat során a megfelelő tárolás nagyon fontos. A hűvösebb hőmérsékletek lelassítják a folyamatot, ami elegendő időt biztosít arra, hogy a bor összetettsége kifejlődjön. A bort egy 10-15 fok állandó hőmérsékleten kell tárolni. A hőmérséklet folyamatos változása miatt a bor és a dugó felváltva összehúzódnak és növekednek, a dugó kilazul és így a bor oxigénnek van kitéve. A bort általában az oldalán kell tárolni, hogy a bor érintkezzen a dugóval, ez megakadályozza, hogy kiszáradjon. Az a legkedvezőbb, ha a tárolóhelység sötét, és a levegő nedves, ami szintén segít megakadályozni a dugó kiszáradását (mert ugyebár ha kilazul akkor a bor oxidálódik).
Ha már van rendes tárolóhelyed, ahol el tudod raktározni a bort, menj el a helyi italboltodba és kérdezd meg, hogy ők mit ajánlanak, mit tudnak mondani a bor érleléséről. Ezután vegyél egy láda rekesz bort, és csak egyetlen egy üveget palackot nyiss ki otthon és kóstold meg. A maradékot rakd el a tárolóba pár évig, majd pedig figyeld meg, hogy az ízek és a bor összetettsége hogyan változott idővel. Egy új üveg palack bor talán jó, de érlelve egészen biztosan jobb.