Mark Greaney A Szürke Ember fiktív alakja hosszú irodalmi előzmények után lépett színre. Megalkotója Tom Clancy világhírű politikai thriller szerzőnek volt társírója több közös regényben.
A sok közül (’Célkeresztben’, ’Krízis’, ’Veszélyzóna’, ’Köztünk az áruló’) az utóbbi ismertetésre került itt is.
A Szürke Ember krimi, egyben fegyverbemutató is.
Követve a Mester, Tom Clancy alapos ismereteit, egészen részletesen szemlélteti a sztori a bevetett fegyvereket. Az író a saját weboldalán komplett működési leírásokat, kísérő fotókat és némi hadtörténetet is hozzátesz a főhős Court Gentry még karakteresebb megjelenítéséhez.
Nem csak a fegyverzete félelmetes. Amit sokszor elvesznek tőle vagy menekülés közben kénytelen veszni hagyni. Hanem a teste is félelmetes küzdelmi eszközként bevetve. Ami igazán vérfagyasztó, a találékonysága. Ez az a szellemi hozzáadott érték, amitől a neve tisztelettel vegyes rettegést vált ki az orvgyilkos „szakmában”. Ehhez adódik hozzá az elvégzett meló utáni feltűnő képessége az eltűnéshez. A vegyülés az emberek közé, a fel nem tűnés művészete. A tömegben elenyésző szürke ember maga.
Court Gentry múltja egyszerű, kiképzőtiszt apja mellett nőtt fel és kezdte őt érdekelni a titkos bevetések és fedett akciók világa. Ehhez tökélyre fejlesztett technikáját „hazulról hozta”. Tinédzser éveinek végén már ő volt apja helyett/mellett a kiképzés vezető.
Aztán egy napon – négy éves hű hazaszolgálat után – kegyvesztett lett és egy akció után üldözőből ő vált üldözött célponttá. Emiatt az „üzleti szektorban” szívódott fel, ahol pénzért tesznek el embert láb alól. Ő a ’piszkos munkák’ egyszemélyes vállalkozója és ebben is profi lett. Egyik megbízása bár sikeres volt akárcsak a többi, de a végén pléhre csúszott. A likvidált egyik rokona felbérelt egy még jobban felszerelt ’eltüntető brigádot’ az ő megsemmisítésére. Pechére a gyászoló fivér nem más, mint Nigéria éppen leköszönő elnöke. Aki a Szürke Ember fejét követeli, de a szó szoros értelmében. A ’szállítás kistálcán’ manapság másképp zajlik, konkrétan egy hordozható csinos kis fagyasztóládában. De a fej stimmel.
A Szürke Ember fejét leszállító szervezet díja 20 millió US$.
Meg is indul a hajtóvadászat, féltucatnyi fejlődő ország titkolt szervezetei erednek a nyomába. A fél világon át folyik a hajsza. Lehet, hogy az egyes országok múltja vagy asszociációi vezették az író tollát… mert Magyarország is bekerült a történetbe elég részletesen egy (bizonyos Szabó László) okmányhamisító és átfordított orosz magyar kém budapesti becstelenségivel tarkítva a történetet.
Gyilkolási filozófiája érdekes. Csak olyan megbízásokat vállal el, amelyeknek a végkimenete (bekövetkeztét neve garantálja) egyfajta igazságosztás. Amit hírszerző , katona, diverzáns, stb. nem tudna vagy eleve képtelenségnek ítél véghez vinni.
A sztoriban a Szürke Ember célja az üldözői által elrabolt megbízó határidőre történő kiszabadítása egy normandiai várkastélyból. Ami állig felfegyverzett őrök tucatjának a nemtetszésével találkozik.
Hogy mi a valóban izgalmas, kissé túlzó események vége?
A regény végigolvasása erre erőteljes választ ad. A könyv olyan siker lett, hogy a Netflix 200 millió US$ költségvetéssel idén forgatott belőle filmet. A két órába Ryan Gossling, Ana de Armas, Billy Bob Thornton és más világsztárok férnek bele, mostanság a Netflixen fut. Nézőitől 7/10 értékelést kapott.
Az író a SZÜRKE EMBER témát olyan fajsúlyúnak ítélte meg, hogy az már egy tucat könyvfolytatás alapja lett. A megállíthatatlan bérgyilkos vagy orvgyilkos figurája, szinte mindegy. Aki becsempészi a tudatalattiba, hogy létezik igazságos ölés. Nem kell ide holmi nyomozás, bíróság, tárgyalás, ítélkezés, bebörtönzés. Vadnyugat erkölcse ez a XXI. században.
USA méretű társadalom tart ki az egyén szabadsága, a korlátlan fegyvertartás és némi önbíráskodás mítosza mellett. Amíg ez így van, addig az ilyen típusú könyvek ennek vegytiszta lepárlásai [magyarul desztillációi]. Azt a hamis illúziót táplálva, hogy nagy tömegű ember egy helyen (lásd Föld) megfér így.
Szóljon hozzá