Részlet „az ilyen kis szürke lények” kézikönyvéből:
Bevezető
Az univerzumban egyetlen befogott fajnál sem tapasztalt érzékenység és ellentmondásosság adja az ember tartásának és ápolásának szépségét. Nagy kihívást jelent emberrel megosztani mindennapjainkat. Kezdőknek ezért inkább kitömve ajánljuk. Mozdulatlanságában is tetszetős látványt nyújt, néhány, a származási bolygójáról beszerzett tereptárggyal kiegészített diorámába elhelyezve dekoratív része lehet otthonunknak.
Az egyedek kiválasztásának szempontjai
Az cselekszik helyesen, aki tenyészetből vásárol domesztikált példányokat. Ezek hamarabb kézhez szoknak és kiszámíthatóbbak is. Jobban megfelelnek a tankönyvi sztenderdnek. De még így se bízhatunk meg házi kedvencünkben, ugyanis bármikor készek olyan eszközöket létrehozni, amelyekkel kivitelezhetik a szökést. Csak a leggyakorlottabb embertartó válasszon vadon befogott példányt. Ezek szabadulási hajlama sokkal nagyobb, és alig, vagy egyáltalán nem asszimilálódnak. Lényegesen találékonyabbak, mint a háziasítottak. Kárt tehetnek tárolóhelyükben, sőt gondozóikban is. Karmolhatnak, haraphatnak, vagy akár a legváratlanabb pillanatban szájukon keresztül savas nyálukat a kültakarónkra juttathatják, és ezzel nehezen gyógyuló sebesülést okozhatnak. Ráadásul a vad ember illetlenül is viselkedhet. Ezzel az együgyű eszközzel véve elégtételt az esetleges tartási hibákért vagy rossz takarmányért.
Az ember kiválasztásának esztétikai szempontjai természetesen szubjektívek, de néhány tanács így is adható.
Vehetünk fekete színűt. Ezek jól mutatnak világos háttér előtt, vagy homokos talajon. Szívósak és erőnlétük is jó, viszont folyadékban rosszul mozognak és az alacsony hőmérsékletet is kevésbé bírják. Az erős fénysugárzásnak viszont jól ellenállnak. Időtöltéseik zajosak. Ütemesen verhetnek tárgyakat és erre ritmusosan mozgatják testüket. Szép pillanatokat szerezve ezzel gondozójuknak.
Sárga színben az ember többnyire kisebb a többi fajtához képest, így több egyed is tartható egy helyen. Jól tolerálják a zsúfoltságot. Fegyelmezettnek mondhatóak, és táplálékban sem válogatnak. Fogságban őket lehet a legjobban tartani. Szaporaságuk miatt az emberkereskedésekben kedvező áron kaphatóak.
A fehér színben kapható változat a legritkább és a legkényesebb. Bizonyos egyedei az átlagosnál kreatívabbak, de mégsem ezért keresettek, hanem, mert szőrzetük igen nagy színbeli változatosságot mutat. Találunk fekete, szőke, barna és vörös változatot is. A fehér színű fokozottan fényérzékeny. Erre ügyeljünk.
Népszerűek még a keverékfajták. Sokan esküsznek arra, hogy ezek a legszebbek, míg mások kitartanak állományuk fajtatisztasága mellett.
Elhelyezésük és gondozásuk
Egy példányra minimálisan 2-3 négyzetmétert számítsunk, de minél nagyobb a helyük, annál kiegyensúlyozottabbak. Biztosítsunk számukra fekvőhelyet, hiszen ne feledjük, hogy eredeti élőhelyükön világos és sötét periódusok követik egymást, és ez utóbbit egyfajta öntudatlan állapotban vízszintes testhelyzetben töltik. Hőmérsékletigényük 18 és 25 fok között van. Tegyük lehetővé tároló helyük szellőzését, és folyamatosan ellenőrizzük a tisztaságot. Legalább három naponként cseréljünk almot alattuk. Helyezzünk a terráriumba vízzel telt medencét, amelyben testük tisztítását elvégezhetik.
A víz használata teszi igazán költségessé az embertartást, mivel bolygónkon higiéniai célokra a leggyakrabban alkalmazott anyag a legnagyobb mennyiségben rendelkezésre álló alkohol. Az embereknek ez csak ártalmára van, így kénytelenek vagyunk a vizet mesterségesen előállítani. Szerencsére az Aqua-masina cég megbízható berendezéseivel jó minőségű vizet gyárthatunk embereinknek.
Gondosan ügyeljünk a nemek arányára is. Legjobban a három nőstény, egy hím arány vált be. Ha fiatal példányokat sikerül beszereznünk, gyakran megfigyelhetjük színes társas életüket és változatos párzási szokásaikat. Sőt, a szaporulatról is gondoskodni tudunk ezzel a választással. Jó kontaktust alakíthatunk ki jószágainkkal, ha néhanapján jutalmazzuk is őket azzal, hogy többször elégítjük ki mozgásigényüket. Hímjeinknek pedig alkalmi partnereket szerzünk. Nőstényeinket szőrzetük fésülésével, fényvisszaverő felületekkel és jutalomfalatokkal kényeztethetjük.
Takarmányozásuk
Naponta legalább egyszer etessünk, de a napi háromszori alkalmat is szívesen veszik. Főleg fehérjékben, szénhidrátban gazdag táplálékot adjunk nekik, melyet a terráriumban hőkezelés után fogyasztanak el. Az elfogyasztásra szánt mennyiség egyedenként változhat, de összességében elmondható, 30-50 dkg étel elegendő lehet számukra egyedenként. A mennyiség életkortól, nemtől is függhet. Ahhoz, hogy ne lépjenek fel náluk hiánybetegségek a tápláléknak tartalmaznia kell szénhidrátot, fehérjéket és ásványi anyagokat, valamint vizet. Ebből legalább 1,5 litert juttassunk nekik ivóedényükbe.
Megbetegedéseik
A mi bolygónk környezetében kisebb a megbetegedésre való hajlamuk, és a földi élettartam duplájánál is hosszabb ideig tarthatók fogságban. Viselkedési zavaraikra azonban számíthatunk. Elvétve az önpusztítástól sem riadnak vissza. Az a megfigyelésünk, hogy ha rosszabb természetű egyedeinket gyakrabban sétáltatjuk vagy lánc nélkül tartjuk egy darabig, javíthat kedélyükön. Próbálkozhatunk azzal is, hogy kicseréljük partnerüket, esetleg megengedjük, hogy alkoholt igyanak. Ennek adagolásával azonban legyünk szigorúak és mértékletesek.
Ezenkívül megoldást jelenthet, ha egymás között cserélgetjük példányainkat. Ebben a fejezetben tárgyalandó az az engedetlen magatartás, amit az ember tömeges tartásánál tapasztaltak. Tömegben az emberek rendkívül agresszívan viselkedhetnek, megfékezni is elég nehéz őket. Egy-két telhetetlen és főleg gondatlan embertartó-társunk került már kellemetlen helyzetbe, amikor megszökött tömeget kellett megfékeznie. Sajnos ilyenkor kell segítségül hívni az Emberrendészet munkatársait, akik a befogást, esetleg a kilövést szakszerűen elvégezhetik.
Szervi működési zavaraik java része önmagától gyógyul. Annak ellenére, hogy regeneratív képességük elég gyenge. Előfordult már olyan eset, hogy valamely gyermekünk egy példányt nyilván játékból megfosztott egy végtagjától. Ez a szerv már soha nem nő újra. Az ehhez hasonló esetek elkerülése végett figyelmeztessük gyermekeinket, hogy az ember nem játékszer!
Az embertartás célja és esztétikája
Az embertatásnak praktikus haszna nem ismert. A haszon vagy vágó-embertartás fogalma ismeretlen. Kezdetben voltak ugyan kísérletek a húsember-tenyésztéssel, de tartási körülményeik költségesek voltak és ízük nem vált népszerűvé a fogyasztók körében. Bár egyes vidéken ma is kedvelt fogásnak számít az emberburger frissen szedett, korai páhonyával. Az emberek által készített tárgyak szintén értéktelenek számunkra, így ez sem ad elég okot a tartásukra.
Jelenlétük azonban sajátos színfoltja lehet lakóterünknek. Egy kis földi hangulatot csempészhetünk ezzel környezetünkbe. Megtudhatjuk, milyen is lehetett az élet a gyarmatosított Naprendszer ezen a bolygóján mielőtt kultúránk élhetővé és civilizálttá tette volna. Embertartó tevékenységünkkel ébren tarthatjuk fajtánk nagyszerűségének és nagylelkűségének érzését.
Szóljon hozzá