A Pilvax kávéház a 19. századi magyar történelem egyik ikonikus helyszíne, amely az 1848-as forradalom szellemi központjaként vált ismertté.
Eredetileg 1838-ban nyílt meg Café Renaissance néven az akkori Úri utcában (ma Petőfi Sándor utca), és gyorsan a pesti értelmiség, művészek és egyetemisták kedvelt találkozóhelyévé vált. A kávéház nevét későbbi tulajdonosáról, Pilvax Károlyról kapta, aki 1842-ben vette át az üzemeltetését.
Az osztrák származású Pilvax Károly Bécsben tanulta ki a kávémesterséget, majd Pestre költözött, ahol feleségül vette Giergl Mária Teréziát.
A korabeli Pest
Az 1840-es évek Pestje egy dinamikusan fejlődő, de mégis kissé kaotikus város volt. Az utcák porosak, a közvilágítás hiányos, a közlekedés pedig főként lovaskocsikkal és gyalogosan zajlott. A kávéházak a társadalmi élet fontos színterei voltak, ahol az emberek találkoztak, beszélgettek, híreket cseréltek.
Mivel a Pilvax a belváros szívében helyezkedett el, így könnyen megközelíthető volt mindenki számára. A városban érezhető volt a nemzeti öntudat erősödése, ami a kávéházakban is megmutatkozott a politikai témák gyakori felvetésével.
Pilvax Károly ezért a kávéház falait híres hősök és hazafiak képeivel díszítette, valamint biliárdasztalokat helyezett el, hogy vonzóbbá tegye a fiatalok számára.
A kávéház atmoszférája
A Pilvaxban a forradalom előtti időkben igazi intellektuális pezsgés uralkodott. A korabeli leírások alapján egy sűrűn füstös, élénk beszélgetéstől hangos tér volt, ahol a biliárdasztalok mellett is folyamatosan zajlottak a viták. A kávéház berendezése puritán, de a falakon elhelyezett hazafias képek és a napi hírlapok egyfajta szellemi központtá tették a helyet.
A törzsvendégek, köztük írók, újságírók, egyetemisták, állandóan jelen voltak, így mindig akadt valaki, akivel eszmét lehetett cserélni.
A Pilvax kávéház nem csak a kávézásról szólt,
hanem a találkozásokról, a vitákról, az eszmék cseréjéről.
A Pilvax kávéház gyorsan a radikális értelmiség és a fiatalok törzshelyévé vált. Itt alakult meg a Tízek Társasága és a Fiatal Magyarország mozgalom, melyeknek tagjai között volt Petőfi Sándor, Jókai Mór és Vasvári Pál is.
A Pilvaxban a forradalom előtti hetekben érezhetően fokozódott a politikai izgalom. Az asztaloknál egyre gyakrabban folytak viták a reformok szükségességéről, a sajtószabadságról és a nemzeti követelésekről.
A Fiatal Magyarország mozgalom tagjai rendszeresen tartottak itt találkozókat, ahol a forradalom előkészítéséről beszéltek. A 12 pont összeállítói rendszeres vendégei voltak, ami jól mutatja, hogy mennyire fontos szerepet játszott a Pilvax a forradalom előkészítésében. A vendégek körében érezhető volt a változás iránti vágy, ami a beszélgetések témájában és a hangulatban is megmutatkozott.
A kávéházban születtek meg az 1848-as forradalom előkészületei is
Itt fogalmazták meg a 12 pontot, és Petőfi itt szavalta el először a Nemzeti dalt.
Az 1848-as forradalom leverése után a kávéház népszerűsége csökkent, és többször is tulajdonost váltott. 1911 novemberében bezárták, majd 1913-ban az épületet is lebontották.
Ma, amikor az 1848-as forradalom kitörésének évfordulóját ünnepeljük, a Pilvax köz és a Petőfi Sándor utca sarkán emléktábla jelzi a kávéház egykori helyét.
Ez az emléktábla emlékeztet minket arra, hogy a márciusi ifjak itt gyülekeztek, és itt született meg a forradalom eszmélye. A mai napig megemlékezünk az eseményekről és az akkori hősökről. Az emléktábla csendben őrzi a hely szellemét, és emlékeztet minket a múltra.
Kép forrása WikiPédia: A Pilvax kávéház belső tere a reformkorban, Preiszler József színezett tollrajza
Szóljon hozzá