A MARCO ColdBRU hidegen készülő kávé berendezés az írországi innovatív gyártó legújabb terméke.
Annak ellenére, hogy a ilyen ital elkészítése körülményesebb és nem hétköznapi eszközöket igényel az előállítása, egyre népszerűbb a koffeinbevitelnek ez a formája.
Miért is körülményesebb az ilyen kávéital kinyerése?
Mindenek előtt a hidegen készülő kávéitalhoz kiemelten fontos a pörköltkávé darálmány milyensége. A jóval finomabbra darált kávét igénylő, kis mennyiségre összetömörített és rajta keresztül túlnyomással átpréselt (akár 93 oC hőmérsékletű) forróvíz az eszpresszókávéhoz kell.
Szemben a durvább darálmányt megkövetelő hidegen – a fogalmi zavaros ’cold brew’ néven – készülő csepegtetéses elvű tárgyi itallal. Hozzá hideg víz a vízcsapból könnyen nyerhető, és viszonylag sok kell belőle. Viszont a darálmány megkövetelte mennyiség szembeötlően sokszorosa az eszpresszó kávé igényének.
Vegyünk egy régi példát, Illy Ferencz úr vagy kilencven éve meghatározta az eszpresszó ital lényegét:
88o-93oC hőmérsékletű forróvízsugár 9at vagy magasabb nyomással haladjon át 7g pogácsaszerűen betömörített daráltkávé rétegen. Helyesen készítve egy 3 centiliternyi koncentrált folyadékot kapunk érzékszerveink örömére.
A MARCO ColdBRU hidegen készülő kávé más úton jár.
A termékfotón két nagy bödön/fazék egyik a másikára felhelyezve nagy befogadó képességet sejtet. A gyártó javallata szerint egy adaghoz 80 deka darált kávé + max 5 liter víz kell. Ez már ipari léptékű ’beáztatás’. 6 lépésben készül a teljes mennyiség, az első lépés fele vízmennyiséget igényel, a többi +5 lépcsőben „lúgoz”.
A többit elvégzi nekünk a gravitáció.
Az alaprecept és a keletkező több liter szobahőmérsékletű (!) kávéital egy egész kávézó napi szükségletét fedezi. Ha ez nem bizonyul elegendőnek, kell mellé rakni egy plusz ColdBRU egységet…. A mennyiségi igény mellett az elkészítés során számot kell vetni egy másik visszatartó erővel. Ez az időtényező: ≈ 2-3 óra.
Az eszpresszó ital sokszor egyetlen gombnyomással előállítható. Verhetetlen ebben az E.S.E. – Easy Serve Espresso – kávépárna pod gyárilag előre darálva + préselve, ezt szintén az Illy cég találta ki a hatvanas években.
A MARCO ColdBRU kávéhoz hozzá kell készülődni.
Betárazni a rengeteg kávét éa ha tetszik ha nem, egy kicsit tömöríteni is kell [magyarul tamperolni] meg a vizet is bele kell juttatni. A MARCO ColdBRU hidegen készülő kávét előállító berendezés rejtett módon a falra tapadó tányér mögötti vízrendszer bekötését és áramellátást is kikövetel magának. Persze lehet vödörből is feltölteni, de villany akkor is kell hozzá. Ha másért nem, a vezérléséhez ami sokra képes. Készít saját recept szerint italt is.
Az időfaktor okán nem azonnal kapunk kávéitalt.
Egy kávézóban ez nem is gond, a napi nyitáshoz elő kell készülni számos más módon is. Nemcsak kávédarával. Összevetve más gyártó termékeivel, a MARCO megoldása 30%-kal több kávét ígér adott mennyiségű darált kávé betárazását tekintve. A kinyert italnak a kávékoncentrációját (gyárilag közölt adat) ezzel párhuzamosan 14%-kal is nagyobbnak tartja a konkurencia hasonló termékeivel összevetve.
Fura, lehet, hogy a gravitáció náluk másképp műxik?
Az biztos, hogy a szokásos eldobható papírfilter helyett fémszűrőt használnak, szerintük ettől jobb minden. Akinek van módja rá, kóstolja meg a MARCO ColdBRU hidegen készülő kávét előállító cucc termékét. Mivel ez alapvetően nem-otthoni mennyiségű ital előállítására fazonírozott készülék, a gyártó szívesen ajánlja a hozzá tartozó adagoló automata készüléket. Onnantól egy gombnyomásra lehet inni a kávézóban ColdBRU által előállított, hidegen készülő kávét. Persze a megfelelő folyadék hőmérsékletről /= hűtésről/ is gondoskodni kell. Nyári forróságban nem sokan rajonganak egy langymelegen felszolgált, amúgy hidegen készülő kávé italért.
Szóljon hozzá