A nyárnak vége, és egyre többen kezdik tapasztalni az őszi depressziónak nevezett állapot tüneteit.
A nyaralásból a munkanap rutinjába való visszatérés és a hideg és esős idő sok embert érint.
Ezenkívül az órát is visszaállítjuk, és átállunk a téli időszámításra. A nap még rövidebb, az éjszaka pedig még hosszabb lesz.
Ha nem pihentünk jól, vagy hiányzik a napsütéses és meleg időjárás, sokkal valószínűbb, hogy hajlamosak vagyunk az őszi depresszióra. Nincs azonban egyetemes szabály arra vonatkozóan, hogy kit hogyan érint.
A depresszió okai sokfélék lehetnek.
A krónikus stressz, a múltbeli érzelmi problémák, a hormonális egyensúlyhiány, az alkohol, a táplálkozási hiányosságokat okozó helytelen étrend, a napsugárzás hiánya, a szervezetben lévő méreganyagok és az ételallergia csak egy kis része ennek az egésznek.
Annak érdekében, hogy ne dőljünk be a depressziónak, fontos, hogy megőrizzük régi életmódunkat, figyeljünk az egészségünkre, étkezünk helyesen, mozduljunk ki a lakásból, vagy használjunk illóolajokat a depresszió leküzdése érdekében.
Őszi depresszió – hogyan írhatjuk le?
Az őszi depresszió különösen pszicho-érzelmi állapot. A hangulat instabilitása jellemzi, ami gyakran negatív irányba mutat. Ezen kívül nehézségek merülnek fel a gondolkodási folyamatban.
A fokozott szorongás, ingerlékenység és a szocializáció iránti vágy hiánya olyan tünetek közé tartozik, amelyek megakadályozzák, hogy elégedettnek érezzük magunkat.
Az őszi depresszió megjelenésének okai nagyon különbözőek. Ezek tisztán fiziológiásak is lehetnek a napfény mennyiségének csökkenése miatt.
Létezik társadalmi jellegű is – a teljes munkaidős vagy iskolai napra való átállás okozta stressz miatt.
De még ha érezzük is ennek a szezonális rendellenességnek a tüneteit, nincs ok a kétségbeesésre – sok megoldás létezik az őszi depresszió ellen.
Figyelnünk kell az egészségünkre
Ha olyan krónikus betegségünk van, amely az átmeneti időszakokban, például tavasszal és ősszel nyilvánul meg vagy súlyosbodik, akkor ébernek kell lennünk.
Az ilyen betegségek olyan dolgok, amelyek hajlamosíthatnak bennünket az őszi depresszióra.
Jó, ha időben intézkedik, például vitaminokat vagy étrend kiegészítőket szed.
Helyesen kell étkeznünk
Az őszi depresszió néhány tünete az ingerlékenység, a sápadt bőr, a könnyű fáradtság, az álmatlanság és a koncentráció hiánya.
Ezek egybeesnek a fontos vitaminok és ásványi anyagok hiányára utaló tünetekkel, melyek lehetnek D-vitamin, B12, B6, magnézium, kalcium vagy cink.
Kiegyensúlyozott és változatos étrendet kell fogyasztanunk annak érdekében, hogy szervezetünk mindent megkapjon, amire szüksége van.
A stressz idején a szervezetnek több kalóriára van szüksége, hogy kompenzálja a terhelést.
A borongósabb idő ellenére ki kell mennünk a szabadba
Még a borongós és esős időben sem lehet a friss levegőt mással pótolni. A fizikai aktivitás friss oxigénnel kombinálva elképesztő hatással van a test és a lélek tónusára.
Amikor csak tehetjük, érdemes sétálni és szellőztetni azokat a helyiségeket, ahol dolgozunk és gyakran pihenünk.
Szocializálódnunk kell
Esős időben mindenki el akar bújni egy csésze teával és egy szép könyvvel a takaró alatt. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy az ember társadalmi lény.
Az őszi depresszió elkerülése érdekében keresnünk kell barátainkat, kollégáinkat és ismerőseinket, hogy kikerüljünk a házból, és kellemes körben mozogjunk.
Különösen fontos a kommunikáció más emberekkel, ha érzelmi és mentális terhelést érzünk. A depressziós állapotokat az önvizsgálat jellemzi, ezért kerülnünk kell az egyedül maradást.
Hasznos új hobbit találni
Az ősz a nyár vége, de a szórakozás számos új módjának kezdete. Most itt van a remek alkalom új hobbi vagy tevékenység, például idegen nyelvtanfolyam, képzés vagy utazás megkezdésére.
Használjunk illóolajokat
Az illóolajok használata a mindennapi életben aromalámpával vagy diffúzorral egészséges és kellemes otthoni szertartás, amelyet érdemes kipróbálni, ha eddig még nem tette.
Az illóolajok számos hasznos tulajdonsággal rendelkeznek, és megfelelően használva jelentősen hozzájárulhatnak egészségünkhöz.
A bergamott olaj nagyszerű antidepresszáns, mert serkentő hatása van, örömöt, frissesség és energiaérzetet kelthet a vérkeringés javításával. A levendulaolaj megnyugtatja, javítja a hangulatot, és régóta használják a depresszió elleni küzdelemben.
A kamilla az egyik legjobb gyógynövény a stressz leküzdésére és a relaxáció elősegítésére.
Nem szabad túlzásba vinni az antidepresszánsokat
Sajnos a legtöbb orvos az őszi depresszió első tünetei esetén is gyorsan erős gyógyszereket ír fel. Számos tanulmány kimutatta, hogy a szezonális állapotokat (például az őszi depressziót) nem befolyásolják olyan sikeresen, mint a krónikus állapotokat.
Jobb a természetes kiegészítőkre hagyatkozni. Ihatunk teát mentával vagy kamillával lefekvés előtt, fürödjünk illóolajjal és levendulával.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy az ősz csak egy évszak, és megvan ennek a varázsa is. Mentálisan fel kell készülnünk a változásokra a nyár vége után, és tovább kell élnünk az életünket, mint korábban, hogy ne essünk az őszi depresszióba.
A barátokkal való találkozások, a sport, a kiállítások és egyéb rendezvények elvonják a figyelmünket az idő változásától, és továbbra is aktívnak, hasznosnak és szükségesnek érezzük magunkat a körülöttünk élők számára.
És ez a recept, hogy elégedettek legyünk az életünkkel.
Szóljon hozzá