A Joe Hill NOS4A2 könyvbemutató kapcsán a feszültség oldására legjobb hír, hogy hajunk mesterkéz írta könyvtől állhat égnek.
Joe Hill írói álnév alatt szintén a horror műfajában Stephen King fia bocsátja közre a regényeit. Ha a horrort jól megírják, akkor lúdbőrzik az ember háta. A könyvet olvasva erre biztatók az esélyek.
Na ilyen ez a Joe Hill NOS4A2 könyv. Véres horror.
Az első hazai kiadás – Európa Kiadó, 2014 – is „szórakoztató irodalom” besorolású, mint a Gabó könyvkiadó 2019-ben megjelentetett reprintje? Az eredeti 900 oldalas könyv oldalarányt váltva 750 oldalasra karcsúsodott.
Ahogyan a jóléti világban az emberek élvezkednek a földi javakban, furcsamód úgy terjeszkedik a fejükben a horror iránti igény is. Könyvben és filmben újra virágzik a horror műfaj. Az első Frankenstein már 1910-ben mint némafilm borzolta a nagyérdemű nézők idegeit. Majd a filmvilágban a Universal Filmstúdió vitte sikerre a horrort, jött Drakula gróf a szomszédból. Ami a magyar Lugosi Béla nevét egész a világhírig röpítette 1931-ben.
Visszakanyarodva Drakulától a könyv címadójához,
a Drakula motívum expresszionista feldolgozása német és germánok élvezték a borzongást 1922-ben. A filmet ’Nosferatu’ címmel vetítették, az akkori világ fekete-fehér filmszalag adottsága ezt még nyomasztóbbá tette. Szabad újragondolása volt Bram Stoker azonos című regényében 1897-ben megfogant Drakula figurájának.
’Nosferatu’ angolosan torzítva a ’NOS4A2’ kiejtése.
A filmes utalások ezzel itt nem érnek véget. Nincs kizárva, hogy a Joe Hill névválasztás mögött is egy film búvik meg. Az életszeretetről szóló ’Joe Jill balladája’ című 1971-es USA-svéd film lehet hogy nem véletlenség. Bizonyosságot erre csak a NOS4A2 írója tudna válasszal szolgálni. Aki egyébként 1972-ben született…
Miért ennyi előfutam és a főmotívum sehol?
Műfaja okán nem szabad sok cselekményt elárulni. A könyv nem tisztán egy „ijezgetős” regény. Annál sokkal szerteágazóbb, egy csomó egyéb motívum szövi át. Stílusában van egy hangyányi Henry Potter, némi road movie utazós hatással vegyítve. Emellett végig vonul a regényen egy kegyetlen vérlucskos vonal is, emberek hidegvérű mészárlása, sőt gyermekkínzás is. Két durva adrenalinlöket közé bepréselve nemesebb érzelmek is munkálnak. Anyai szeretet, szülőkhöz való ragaszkodás (vagy annak hiánya miatti megbánás), önfeláldozás.
A könyv egyúttal egy pszichológiai tanulmány a kényszerképzet, a szorongás és a mániás depresszió jegyeiről.
Joe Hill fantáziája a sztori során teljes mértékben elszabadul, az író a legvégére alig tudja azt megzabolázni. Összefoglalás lehet az is, hogy két megbomlott agy verseng egymás ellen a saját megbomlott fantáziavilágában, miközben cselekedni a valós világban kénytelenek. Hozzá egy kis spoiler: agybeteg fazon gyerek(ek)et rabol, hívén ezzel menti ő(ke)t. Egyik kislány megmenekülve börtönbe juttatja a palit. A figura letölti idejét és a közben felnőtt lány fia után ered. Az anya bosszút esküszik és üldözőjük lesz. Így elmenne egy sima thriller regénynek.
Ha úgy tetszik, a könyv kiváló stíluskutyulmány.
A téma rejtélyesebbé tételéhez adalék: a NOS4A2 egy autómatuzsálem Rolls-Royce rendszámtáblája. Angliából a nyilvántartás szerint az USA-ba csak száz autó került át. Aki viszont konkrétan ebbe a példányba ül be, azzal egészen döbbenetes dolgok történnek meg. Ezen történések zömére viszont egyáltalán nem tartana igényt.
A járművek különleges jelentőséggel bírnak a regényben.
Kislány szeretett biciklije, felnőtt tetkós-narkós nő brutál duplakipufogós Triumph motorkerékpárja, őrült gyerekrabló önvezető oldtimere. Mindegyik olyan módon viselkedik ahogyan más közlekedési eszköz sohasem.
Semmi sem úgy van, ahogy azt egy földhözragadt olvasó gondolná. Más fantáziaszüleményét olvasgatni egy vaskos könyvben és folyton meglepődni. Aki ilyen műfajban talál kikapcsolódást, ennél a könyvnél megleli.
Szóljon hozzá