Nézzünk néhány kevésbé ismert érdekességet a gízai nagy piramisokról:
- Hihetetlen pontossággal igazodnak a valódi északhoz. A Khufu-piramis, vagy más néven Nagy Piramis belső járatai például olyan precízen vannak kialakítva, hogy a főgaléria és a királyi sírkamra közötti fő folyosó pontosan észak felé mutat, mindössze 3,4 ívpercnyire tér el a tökéletes igazítástól, ami az alapjának hosszában méterenként ~1 milliméteres pontosságot jelent. Az eltérést pedig adhatja az azóta eltelt idő során vándorló északi sark is. Ez a kiemelkedő geodéziai pontosság még a modern technológiával is csak nehezen reprodukálható lenne. A tervezők tehát nem csak építészeti zsenik voltak, hanem kiválóan értettek az égitestek megfigyeléséhez és a térbeli orientációhoz is. Az északi irányú kialakításnak valószínűleg kozmikus vagy vallási jelentősége is volt az ókori egyiptomi kultúrában.
- A Nagy Piramis volt a világ legmagasabb épülete mintegy 3800 évig, amíg a 14. században a Lincolni katedrális felül nem múlta.
- Nem tartalmaznak hieroglifákat vagy festményeket, és nem találtak benne temetkezési kincseket vagy múmiákat sem. Ezzel szemben a Királyok Völgyében található sírokat a padlótól a mennyezetig bonyolult hieroglifaszövegek és műalkotások díszítik.
- Anno ragyogó fehér mészkő burkolattal borították őket (lásd lentebbi képet). Egyes kutatók szerint a tetején lévő záróköveket nemesfémekkel is bevonták.
- ~2,3 millió kőtömb alkotja a Nagy Piramist, átlagosan 2,5 tonnás tömeggel. Ezek bányászata alig mással, mint rézfűrészekkel, vésőkkel és kődarabok ütögetésével, majd a helyükre történő szállítása és felemelése a valaha végrehajtott leg fantasztikusabb mérnöki teljesítmény.
- A Nagy Piramis burkolatköveit és belső kamrájának tömbjeit olyan nagy pontossággal illesztették egymáshoz, hogy egy kés éle nem fér el közöttük.
- A Nagy Piramis összsúlya közel 6 millió tonna. Ma csak a kínai Nagy Fal és a Három Szurdok gát építményei haladják meg ezt az értéket.
- Amikor Napóleon a 18. század végén meglátogatta a Nagy Piramist, (helyesen) kiszámította, hogy a piramisban elég anyag van egy 10 láb magas falhoz, amely a francia szárazföld teljes kerületét körbeölelné.
- Az Egyiptom-szerte talált több ezer hieroglifa közül egyik sem említi, hogyan épültek a piramisok, vagy hogyan vágták az egyiptomiak a követ. Valójában nagyon kevés olyan ókori egyiptomi szöveget találtak, amely egyáltalán említi a piramisokat.
Ha Te is ismersz olyan érdekességet a gízai nagy piramisokról, amit szívesen megosztanál velünk, írd be ide a cikk alá kommentben. Köszönjük!
Szóljon hozzá