Január 27-én megnyílt a „Nem adom fel” kávézó, ahol az országban egyedülálló módon szinte csak fogyatékossággal élők dolgoznak. Rengetegen jelentkeztek a munkára, végül 27 embert választottak ki és adtak nekik lehetőséget.
A kávézóban főleg értelmi sérültek, Down-szindrómával és autizmussal élők dolgoznak, de vannak köztük látássérültek, hallássérültek és mozgássérültek is, mint ahogy a képen is látható Báder Richárd, aki a megnyitón a budapesti Magdolna utcában a beszél.
A megnyitón részt vett Szekeres Pál, a fogyatékos emberek társadalmi integrációjával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos, Papp Szabolcs, a Nem Adom Fel Alapítvány szóvivője, Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára és Györke Nóra, a Nem Adjuk Fel Szociális Szövetkezet ügyvivője.
„Ma Magyarországon nincs fontosabb közös társadalmi cél, mint annak felmutatása, hogy közösséget vállalunk és közösséget teremtünk „- mondta Czibere Károly. Hozzátette: a kávézóhoz hasonló kezdeményezések tudnak hozzájárulni ahhoz, hogy valódi esélyt kapjanak a nagyon sokszor elszigeteltségbe kényszerülő emberek arra, hogy a társadalom teljes életet élő tagjai lehessenek. Azt kívánta, hogy a kávézó az év minden napján legyen tele, mert ez nemcsak azt jelentené, hogy kávéra van igény, hanem azt is szimbolizálná, hogy legalább akkora igény van a befogadásra és az elfogadásra.
Papp Szabolcs, a kávézót megálmodó Nem Adom Fel Alapítvány szóvivője arról beszélt, a kávézó később nyitott meg, mint ahogy tervezték, de – híven az alapítvány jelmondatához – nem adták fel.
Györke Nóra pedig arról beszélt, hogy a szövetkezet három évvel ezelőtt alakult azzal a céllal, hogy munkalehetőséget biztosítson a megváltozott munkaképességűek számára arra, hogy olyan képességeket sajátíthassanak el, amelyekkel a nyílt munkaerőpiacon is el tudnak helyezkedni. Hozzátette: nívós kulturális programokkal kívánnak hozzájárulni a szemléletformáláshoz.
A megnyitóra kiadott sajtóanyag szerint Magyarországon mintegy 500 ezer sérült ember él, közülük az aktív korúak mindössze 15 százaléka dolgozik.
Rövidesen mi is ellátogatunk a helyszínre.
Szóljon hozzá