Kávézni felkelés után éhgyomorra tilos egy legfrissebb Readers’s Digest cikk szerint. Véletlen egybeesés, hogy most a ’Digest’ szó jelentése ( ’megemészt’ értelemben) adja a mottót a a kávézás kora reggeli konkrét hatásainak bemutatásához.
A Readers’s Digest cikke egy átvétel Jenny Sugar szerkesztő pár napja megjelent írásából.
Ő nevét meghazudtolva a kevés cukor és az egészséges élet szószólója. Ezért született a felkelés utáni kávézást elmarasztaló írása.
Nemrég a kávé, mint élvezeti cikk fogyasztása kapcsán ezen az oldalon az élettani hatásokról volt szó és ezt egy szempontból bontja ki Jenny Sugar.
Sokan szeretik a didaktikus formában megírt anyagokat, különösen USA honlapokon:
’Káros az üres gyomornak a kávéivás? A velős válasz IGEN.’
A fél világ arra esküszik, hogy ha ébredés után azonnal nem issza meg a kávéját (jellemző a birtokos szerkezet), akkor hiába nyomja meg az ’INDUL A NAP’ gombot, az egyszerűen nem működik.
Az ágyból kikecmergő zombiból a csésze kávé varázsol élőhalottat, amikor még mindig csak egy test, de már mutat életjeleket.
A feladat az, hogy ezzel gyökeresen kell szakítani, írja Jenny Sugar. Nem kibúvó a kávézás sok pozitív hatása – lazít az izomfájáson, hat az emlékezőképességre, csökkenti egyes betegségek kockázatát, élénkít, stb. – mert van több konkrét káros hatása.
Az egyik a gyomorsav képződés agresszív befolyásolása. Azt az esetet már nem is szabadna említeni, amikor az üres gyomorba ’egészséges’ mottóval a kávé mellé egy pohár valódi narancslé is lezúdul a maga dús citromsav tartalmával.
A másik konkrét káros hatás fokozza a reggeli idegességre való hajlamot, remegést okozhat, nem kivánatos módon felgyorsul a szívműködés, csökken a koncentráló képesség.
Utóbbi hatás a komoly és veszélyes. Szimptómák vagy jelentkeznek egyénileg, vagy nem.
Valamelyik bizonyosan, mert a kávé hatóanyagai kitérítik a belső óránkat, amelyet a kortizol nevű hormon is szabályoz. Kortizol szabadul fel stresszhelyzetekben a szervezetben, amit a kávéivással befolyásolunk.
Belső óránk az alvási időszakot követően reggelre saját maga kezd termelni kortizolt (csúcsidőszaka reggel 8-9 tájt), hogy mozgósítsa szervezetünket az elkövetkező napi tevékenységekre.
Mindenki azt hinné, hogy – vele kart karba öltve – a kávézás ezt fokozza és feldob minket.
Jenny Sugar szerint kutatások mutatják ki, hogy a kávéval a kortizol kibocsátást pont korlátozzuk.
A reggeli kávézás a szervezetre nézve negatív összhatást fejt ki – rontja hatékonyságunkat. Eztán nem építhetjük fel mondókánkat arra, hogy a kávé ad reggelente életerőt / nem tudok meglenni nélküle, stb. Az utóbbi azért igaz lehet, mert a kortizol visszafogása miatt egyre több kávé kell, hogy a hormonszint valamilyen szintre mégiscsak felvergődjön. Ez egyfajta függőségi kapcsolatba is viheti a kávézót.
A kávézás éhgyomorra nem jó dolog.
Sok értelmes dolgot ugyanakkor tehetünk ez ügyben. Ha csak tompítani akarjuk a fenti negatív hatásokat, elérjük már azzal, hogy felkeléskor azonnal megiszunk egy jó nagy pohár vizet. Savszintünk csökken, és nem a kávé lesz első löket. Vele az éjjel megfáradt vesénknek is jó szolgálatot teszünk.
Ha valóban tenni akarunk magunkért, akkor az üres gyomor legjobb barátja – na nem a Google, hanem – egy jó reggeli. Nem kell aszkétának lenni, mert nem a kávézás helyett, hanem azt megelőzően.
A telitalálatos döntés a kortizolhormon szint csúcsán – reggel 8 és 9 között – kávézni, amikor a legkevesebbet ártunk vele. Főleg akkor, ha már a reggelivel foglalatoskodik a gyomrunk és a kávé felszívódása kellemesen belassul.
Forrás: www.popsugar.com
Szóljon hozzá