A maszkolás egy olyan lépés a makettezés során, amelyet minden egyes példányon el kell végezni, akár repülőt, harci járművet, hajót, motort készítünk éppen.
A maszkolóanyag tulajdonképpen nem engedi át a festéket, tehát meggátolja, hogy elérje a felületet. Ez különösen akkor jöhet jól, amikor más-más álcafestéseket szeretnénk megjeleníteni, többféle színnel, eltérő területeken vagy akár egymás mellett.
Maszkoló megoldások a makettezők körében
A Modellfutár ragasztók, egyebek menüpontjában beszerezhetünk maszkolószalagot, folyadékot, gyurmát is. Persze más lehetőségünk is akad, például a maszkolósablonok.
Nézzük meg, hogy mire érdemes odafigyelni az anyagok megválasztásakor: először is annak eldöntése alapvető, hogy átszóródásos vagy éles, kontúros a minta. Előbbi esetében nem használnak sablonokat, ilyenkor szabad kézzel fújják az álcamintát, harci járműveknél találkozhatunk ezekkel a típusokkal. Persze jócskán van ellenpélda is. Az éles, kontúros minták létrehozásakor valamilyen sablont alkalmaznak. Ennek eldöntéséhez elsősorban utánajárásra és kutatásra lesz szükségünk.
Éles, kontúros határvonal készítése
Ez esetben maszkolószalag javasolt, ennek széle ugyanis teljesen rásimul a felületre, ha tehát precízek vagyunk, elkerülhetjük, hogy a festék a perem alá jusson, ennek köszönhetően a két álcaszín megfelelően elkülönül.
A szalag felhelyezésekor használjunk fogpiszkálót vagy fültisztító pálcikát, előbbivel könnyen beigazíthatjuk a sarkokba, utóbbival pedig kellőképpen rásimíthatjuk a felületre. A kapkodás viszont nem vezet eredményre, buborékok, gyűrődések alakulhatnak ki.
Az igazán nagy kihívás nem is a rögzítés, hanem a foltozás elkészítése, vagyis a vonalak kirajzolása, majd a precíz vágás. Érdemes a szikébe egy új pengét helyezni, mielőtt nekilátunk. Életlennel ugyanis képtelenség pontosan dolgozni.
Mit érdemes tudni az átszóródásos technikáról?
Ennek a metódusnak az az alapja, hogy nem simul rá teljesen az él a felszínre, ezáltal a festék “alámehet”, de csak részben. Ez a “kis hurka” pedig úgymond akadályt képez, vagyis végeredményként nem teljesen, hanem részben fedi le a felületet a festék. Ez megoldható például gyurmaragasztó segítségével, akkora hurkákat készítsünk, amekkora átszóródást szeretnénk. Nem olyan nehéz, az ovis gyurmázáshoz hasonló, amikor gilisztákat formáztunk.
A hurkákkal kijelölhetők a területek, amelyeket majd lefedünk maszkolószalaggal, fóliával.
Plusz tipp: a maszkolófolyadékok
Leginkább a kopásoknál, leverődéseknél találkozhatunk ezekkel az anyagokkal, amelyek levegőn latexszerű anyaggá dermednek. Ruganyos, áttetsző felületet adnak, a szaguk elég kellemetlen, de nagyon könnyen eltávolíthatók. Viszont mivel nyúlós állagúak, nem is tekinthetők a legpontosabb maszkolóeszközöknek.
A lényeg a sok-sok gyakorlás és türelem. Segítségünkre lehetnek különféle segédanyagok, interneten fellelhető videók is.
Szóljon hozzá