A tökéletes irodai szék kiválasztása sokkal több mint egyszerű dizájnkérdés. Persze az sem mellékes, hogy az ülőalkalmatosság jól nézzen ki és passzoljon az irodánkhoz, de vannak ennél lényegesebb szempontok is. Ilyen például az, hogy óvja a gerincünket, a vállainkat és általánosságban véve az egészségünket. Cikkünkből kiderül, hogy mik egy kiváló, ergonomikus szék ismérvei.
Nem vagyunk egyformák, ezért mindannyian más és másféle székben érezzük jól magunkat. Egy dolog azonban biztos: akármilyen kényelmesek is a kedvenc kávézónk foteljei, hosszú távon ezek nem ideálisak munkához. A napi nyolc-tíz órás üléshez ugyanis egészen más kritériumok szerint kell ülőalkalmatosságot választanunk. Az elsődleges szempont az, hogy a szék ergonomikus legyen, vagyis támogassa a megfelelő ülőpozíciót és ne legyen káros hatással a szervezetünkre.
A jó szék ugyanakkor kényelmes is. Az ergonomikus székek között is hatalmas eltérések lehetnek, nem mindegy tehát, hogy a kiszemelt darab illik-e a mi egyedi adottságainkhoz. És végül arról se feledkezzünk meg, hogy a székünk mégiscsak az egyik leghangsúlyosabb bútor az irodánkban vagy az otthonunkban. Olyan modellt válasszunk tehát, ami tetszik is, és örömmel huppanunk bele minden egyes nap.
Hogyan találjuk meg az ideális széket?
Nézzük, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy irodai széknek, amit hosszú időn át használunk – és szeretünk – majd.
Helyezzük előtérbe az igényeinket!
Tagadhatatlan, hogy a minőségi, ergonomikus székeknek megkérhetik az árát, de nem az, amin megéri spórolni. Egészen biztosak lehetünk ugyanis abban, hogy a feltűnően kedvező árcédula komoly kompromisszumokkal jár. Lehet, hogy a beállítási lehetőségek szűkösek, esetleg az anyaghasználat hagy maga után kivetnivalót vagy éppen a szék alig bír majd ki pár évet rendszeres használat mellett. Jobban járunk tehát, ha a valóban minőségi modellek között nézelődünk, és a nevesebb gyártóktól vásárolunk.
Válasszunk személyre szabható modellt!
Egy modern, a napjaink igényeinek megfelelő szék sokféleképpen személyre szabható. Beállíthatjuk például, hogy milyen magasságban szeretnénk ülni, hol helyezkedjenek el a karfák, szabályozhatjuk a rugózás keménységét vagy a szék háttámlájának a dőlésszögét. Ezek mind-mind olyan funkciók, amik hozzájárulnak ahhoz, hogy a szakemberek által helyesnek ítélt testtartással végezhessük a munkánkat – azaz óvhassuk az egészségünket.
Keressük a támasztékot!
Semmiképpen ne vegyünk olyan széket, ami nem rendelkezik fejtámlával. A nyakunk ugyanis kifejezetten rosszul tűri a hosszú ideig tartó terhelést, egy támlával pedig enyhíthetjük a nyomást. Ugyanez igaz a gerincünkre is, ezért az igazán elsőrangú ergonomikus székeket extra gerinctámasztó résszel is ellátják. Sőt, egyes modellek esetében ez a rész is szabadon állítható, vagy akár egy gumilabdához hasonlóan felfújható.
Számoljunk a terhelhetőséggel, strapabírással!
Bár csak ritkán gondolunk erre, minden irodai széknek van egy maximális teherbírása. A döntés során ezt is vegyük figyelembe, hiszen a széknek hosszú távon is bírnia kell a terhelést. Ezzel szorosan összefügg az is, hogy a gyártó milyen minőségű alapot használt az előállítás során. Sajnos az olcsóbb székeknél könnyen megeshet, hogy alig néhány hónap alatt tönkremegy a hintamechanika vagy eltörik a háttámlát szabályozó kar. Ezzel pedig máris újabb költségeknek tesszük ki magunkat.
Amikor egy szék anyagát vesszük szemügyre, valószínűleg a borítást fogjuk hosszasan vizslatni. Bőr legyen, műbőr vagy esetleg textil? Nos, mindegyik anyagnak vannak előnyei és hátrányai is. A bőr és a műbőr vitatathatatlanul nagyon mutatós és könnyen tisztítható, ugyanakkor drága és a nyári hőségben elég kellemetlenül érezhetjük magunkat benne.A textil ezzel szemben kedvezőbb áron elérhető, a légáteresztés terén is jól teljesít, csak éppen a tisztítása macerás. Kifejezetten jó döntés lehet a memóriahabos borítás, ami megjegyzi a testünk alakját, így igazán személyre szabott ülési lehetőséget biztosít.
Próbáljuk ki!
Napjainkban ahhoz vagyunk szokva, hogy minden terméket az interneten rendelünk meg. Kétségtelen, hogy ez a módszer kényelmes és praktikus, az ergonomikus szék kiválasztásánál azonban célszerű először kipróbálni a terméket, és csak azután megvásárolni vagy visszatérni az online rendelőfelületre.
Befektetés az egészségünkbe
A minőségnek – ahogy már említettük – ára van, az egészségünknek azonban nincs. Az ülőmunka sajnos rengeteg különféle egészségügyi probléma táptalaja lehet, aminek a jelentős részét megelőzhetjük egy ergonomikus szék használatával. Az ízületi gondok, a derékbántalmak vagy akár a fejfájás igazi népbetegségeknek számítanak napjainkban, holott némi testmozgással és egy modern székkel ennek egyáltalán nem kellene így lennie.
Ne kapkodjuk el a döntést!
Rohanó életét élünk, mégis szakítsunk elegendő időt arra, hogy megtaláljuk a tökéletes széket. Egy elhamarkodott, rossz döntés negatívan hat a teljesítményünkre, a közérzetünkre és az egészségünkre is. Inkább próbáljunk ki három tucat ergonomikus széket, minthogy állandó hát-, nyak- és fejfájással kelljen élnünk!
Szóljon hozzá