A „Fény az óceán felett” DVD filmet nézve az élmény többsíkú. Mindenek előtt a film alapjául szolgáló könyvhöz alkalmazkodó történetvezetés.
A könyv forgatókönyvnek is elmenne, mintha eleve megfilmesítéshez írták volna. A hazai mozivetítésről lemaradás érzete a film látványvilága miatt áll elő. Csak ezután jöhet az Alicia Vickander méltatás, az érzelmektől fűtött főszereplő nőről … Már ha Vikander valakire hat. Az Oscar-díj osztó Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagokra mindenesetre 7 évvel ezelőtt mély benyomást gyakorolt.
A „Fény az óceán felett” jelkép is. Egy házastársi kapcsolat szakítópróbája közepén az óceán hoz feloldást.
A „Fény az óceán felett” történetének vázlata:
a klasszikus drámai felépítés (bemutatás, konfliktus, válság, késleltetés, lezárás) szerint a képlet: Tom Sherbourne az első világháború befejeztével 4 év után tér vissza Ausztráliába. A sokéves hadi borzalmak miatt kiégett, és vissza próbál térni a békés életbe. Érzéketlenné vált sok földi dolog iránt és saját maga iránt is. Végül minden mindegy alapon elvállal Auszrália nyugati csücskén egy világítótorony felügyeletet egy szigeten. Csakhogy az állás betöltéséhez javallott megrázni a házasság intézményének a fáját.
Tompultságát töri meg Isabel Graysmark sugárzó vonzereje.
Éppen csak találkoztak a szárazföld kikötőjének egyik protokoll családlátogatása során. A hölgy mégis önként ajánlkozik, hog vállalná a szigeti életet. Férjhez menni a zárkózott toronyőrhöz főnyeremény. Ahhoz képest, hogy fiatalon fonnyadozzon egy eldugott, jövőkép nélküli ausztrál kistelepülésen.
Megkezdődik a szolgálat, ezalatt nyílik a lehetőség megismerniük egymást.
Az apa férfi, az anya nő. De csak ha gyermekük születik.
Azonban Isabel kétszer elvetél és őt fakószínű szemeivel néző férje vigasztalan. Egy napon a viharos óceán egy elpusztult férfi holttestét (mint később kiderül szívbeteg volt) és egy síró újszülöttet sodor a partra csónakostul.
A nőben felhorgad az anyai ösztön. Annak diktáló ereje ráveszi férjét, hogy a kötelező eseménynaplóba ne írja be az esetet. Legyen onnantól az óceán ajándék leánykája az ő gyermekük és fátyol boruljon minden másra.
Két évre rá szolgálatukat követően visszamennek a szárazföldre és örvendenek ’kisleányuk’ keresztelőjének a templomban és kertjében. Ahol a közösségi temető is található. A keresztelő eseményei során figyel fel a férj a temetőben egy feketébe öltözött női sírlátogatóra. Annak távoztával odaóvakodik a nő látogatta sírhoz.
Megdöbbenve látja, hogy kétéve tengerbe veszett férj és Glória nevű kislányuk nevei vannak a sírkőre vésve.
A férfi lelkében megindul a lavina.
Ezernyi halálon és kegyetlenségen lanyhult lelkiismerete megszólal. Szíve szerint helyre állítaná a megborult eredeti állapotot. ’Kislányukat’ vissza szándékozik szolgáltatni vér szerinti anyjának. Legalább eggyel kevesebb tragédia lenne e Földön. Felesége erről hallani sem akar, számára a kisleány a „Fény az óceán felett”. A férfi mégis tesz lépéseket, amivel a legnagyobb lelki válságba sodorja előbb a feleségét, és ezzel később saját magát.
Normál filmhosszhoz képest bő 2 órába tudtak csak beleférni, így is maradtak kidolgozatlan vonatkozások. Az események sodrásában a végén egy gyötrő dilemma bontakozik ki valódi tragédiát szülve, nem is egyet.
Ajánlott film annak, aki csak szeretne, akinek éppen van, vagy akinek régebben volt kicsi gyermeke. Nem könnyíti meg a nézőnek az állásfoglalást, de érezteti, hogy igencsak szeretné érni. Érzelmet és gondolatokat provokálni.
Nem sok ilyen módon megkomponált helyzet adódik az életben. Szerencsére. Ezt a filmet megnézve beszélgetni lehet – sőt kötelező(?) – utána. Főleg ha hozzá a partner könnyen elérhető közelségben van. Feltéve hogy együtt ültek le és tettek szert a filmélményre. A közösen megélt események fűzik össze a jó kapcsolatot.
A blazírt férfi főszerepét Michael Fassbender játssza.
Közismerten eszköztelen színész, majdhogynem fapofa.
Egy szemrevaló, táncos múltú, svéd származású de temperamentumos Oscar-díjas színésznő ellenében.
További igen érzelmes kulcsfigura a részben magyar származású és szintén Oscar-díjas (2005) Rachel Weisz.
A film ausztrál, viszont Új-Zélandon és Tasmánia/Ausztrália szigetén forgatták. Ausztrália a világháborúba a Brit Birodalom alattvalójaként kapcsolódott be. Így sok ausztrál is odaveszett Gallipoli ostrománál Törökországban. Történelmileg alig valamivel később játszódó küzdelmes fillmdráma az „Omar Mukhtar A sivatag oroszlánja”.
Némi intimpistáskodás: Vikander és Fassbender a forgatás alatt melegedett össze, majd lettek később házasok.
A DVD-filmhez és az alapjául szogáló regényhez könnyebben hozzájutni másodkézből van nagy esély.
A film ismertetője itt olvasható, és egyelőre ott van a Netflix elérhető filmjek listán, magyar nyelvű változatban.
Szóljon hozzá