Hull a hó, csillog a fa, és Dwayne „The Rock” Johnson épp egy hóember fejét veri be a trópusokon a bárpultba. Igen, ez nem egy szokványos karácsonyi történet.
Eljött az évnek az az időszaka, amikor a karácsonyi filmdömpingben a cukormázas romantikus komédiák mellett feltűnnek az olyan bizarr alkotások is, mint „A hullahó-akció”. Mert mi másra vágyna az ember az ünnepek alatt, mint egy kis akcióra, humorra és egy adagnyi WTF-pillanatra, miközben a Mikulás segítői épp a világ megmentésén fáradoznak?
Készüljetek fel! Ez az alkotás nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy egyszerre legyen akciódús, karácsonyi és vicces – sőt, lehetőleg mindhárom egyszerre. De vajon sikerült ez neki, vagy egy nagyobb hóbuckába szaladt?
Karácsony és Akció – egy érdekes párosítás, bár volt már ilyen
A legtöbb karácsonyi film jellemzően könnyed, tele van meghitt pillanatokkal és finoman csordogáló karácsonyi dalokkal. „A hullahó-akció” ezzel szemben – nos, finoman szólva – teljesen más irányba indult el.
Jó, akik kívlről fújják az 5 legendát Dér Jankóval, vagy Karácsony Artúr beszólásai náluk családi mémmé vált, annak az akciózás kötelező elem kell legyen egy karácsonyi filmben.
Azonban Dwayne Johnson és Chris Evans bár hozzák a kötelezőt, néha úgy érezni a játékukban, hogy nem tudnak teljesen belesimulni a történetbe. The Rock „kötelezője” karizmatikus, izmos és mindig készen áll a bunyóra a jó érdekében. Chris Evans pedig a mogorva, gyerekként „rossz listás”, de valójában jószívű fejvadász szerepét.
J.K. Simmons viszont lubickol a vagány Mikulásként, és jól is áll neki. Kár, hogy viszonylag kevés játékidőt kap. Lucy Liu sajnos kevesebb teret kap, de a jelenléte mindenképpen feldobja a vásznat.
A sztárok ellenére a film egy vizuálisan magas minőségű CGI-al telített unaloműző, amelyből hiányzik a szív és az a ragadós humor, amit a fentebbi két példánál még megtalálható volt. Még akkor is így van, ha az elején némileg elérzékenyít, a végén pedig egy kis meghatóságra törekszik. A történet nem túl bonyolult, de legalább van benne pár meglepő fordulat. A poénok viszont elég vegyesek. Vannak köztük kifejezetten viccesek, de akadnak olyanok is, amik inkább kínosak, mint humorosak.
„A hullahó-akció” egy karácsonyi akció-vígjáték
akar lenni, melyben Simmons nem csupán egy kedves, ajándékosztó figurát játszik, hanem egy titkos szervezet feje is, aki high-tech bázisról irányítja a karácsonyt.
Johnson játssza Callum Drift-et, az Északi-sark biztonsági csapatának, az Enforcement, Logistics and Fortification (E.L.F.) vezetőjét, aki a Mikulás védelméért felelős. Simmons Nickje, ahogy „Cal” előszeretettel szólítja, minden évben szereti körbejárni az áruházakat a nagy szállítmányozás előtt, és ott találkozni a rajongóival, azaz a gyerekekkel. A film úgy állítja be őt, mint egy amerikai elnököt: a titkosszolgálat autókonvoja kíséri őt a bevásárlóközpontból egy hangárba, amit az Egyesült Államok hadserege biztosít számára, és ahol a digitálisan megformált rénszarvasok csapata készen áll a felszállásra, egy futurisztikus szekérhez hasonló arany szánhoz kötve.
Evans játssza Jack O’Malley-t, aki egyerekként abban hisz, hogy a Mikulás nem létezik. Harminc évvel később már mások tejeskávéját lopja el a kávézó pultjáról, és a dark weben a világ legnagyobb hackereként (nyomkövetőjeként) tevékenykedik „Farkas” fedőnéven. Úgy kerül a történetbe, hogy egy titkos idegen busás összegért felbéreli, hogy törje fel az Interkontinentális Szeizmikus Felügyeleti Rendszert. Miután ezt megteszi, a rendszerből kinyer egy északi sarki belépési pontot, amely eddig évszázadok óta rejtve maradt, és a koordinátáit eljuttatja a megbízójának.
Ennek hatására nemsokára egy jól összehangolt taktikai egység behatol a kupolába, és meglép a Vörös Egyessel, azaz Mikulással, miközben félrevezetik Cal-t, aki eközben menden erejével (és Johnson-os határozottságával) elterelő csalikat üldöz.
Ez a vészhelyzet arra készteti a kupola belső védelmi szervezetét, hogy akcióba lépjen. A szervezet igazgatója, Zoe Harlow (Lucy Liu) másodperceknek tűnő idő alatt lenyomozza az állítólag lenyomozhatatlan Farkast, és Jacket erővel ráveszi, hogy Cal-lal összefogva leleplezzék az emberrablókat és megmentsék a Mikulást.
Ennyi épp elég felvezetőnek…
Most nem megyünk bele a filmben szereplő összes mitológiai lény ismertetésébe. Maradjon ez a része meglepetés, hogy maradhasson benne még csavar. Amúgy is a film második fele már annyira elhajlik az abszurd felé, hogy nehéz eldönteni, vajon egy szatírát nézünk-e vagy egy őszinte próbálkozást arra, hogy a karácsonyt és az akciót egy légtérbe hozza.
Összességében „A hullahó-akció” egy tipikus popcorn-mozi, ami nem veszi magát túl komolyan. Ha kikapcsolódásra vágysz és szereted az akció-vígjátékokat, akkor ez a film már majdnem jó rá. Azonban ha valami komolyabbra vágysz, akkor inkább keress mást. A hétvégén volt az 1500 Ft-os belépődíjakkal a Filmünnep. Annyit megért.
Nálunk 6/10… sorry
Szóljon hozzá